CS50 Türkiye’de!

Kaliteli içeriklerle yazılıma adım at.
CS50 Nedir?

CS50 (Computer Science 50), Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan tarafından verilen efsanevi bilgisayar bilimlerine giriş kursudur.

Her yıl milyonlarca kişi tarafından alınan bu kursu Türkçe’ye çevirsek ve Türkiye’nin her yerinden gençlere ulaştırsak nasıl olur? Üstelik online ve ücretsiz olarak… Üstelik çalışma gruplarında her yaştan gencin beraber öğrenmesini destekleyerek!

Herkes için erişilebilir

Bu hayali kurduk ve başardık! 2019 yılında CS50’nin 2019 versiyonunu onlarca gönüllüyle Türkçeleştirdik (Türkçe dublaj ve alt yazı) ve Ağustos 2020’de herkesin kullanımına açtık!

Hemen başla

Kaydını oluştur ve sen de bu harika içeriği tamamlayarak yazılım konusunda temellerini oluştur. Bilgisayar bilimlerine adım at.

Derse Başla
CS50xKodluyoruz Katılım Belgesi Kazan

Dersler online ve herkese açık. Herhangi bir seçim süreci bulunmamakta. Yaşınız veya nerede olduğunuz hiç fark etmiyor! Sonunda ise kursun %70’ini tamamlayanlar ise CS50xKodluyoruz katılım belgesi alacak.

David J. Malan

Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan'ın size bir mesajı var!

Azerbaycan dilinde

CS50xKodluyoruz Şimdi Azerbaycan’da

CS50xKodluyoruz artık Azerbaycanca alt yazılı! Azerbaycan’da da yazılıma ilk adımını atmak isteyen ama nereden başlayacağını bilmeyenler için 23 gönüllümüzle beraber CS50xKodluyoruz’u Azerbaycancaya çevirdik. “CS50xKodluyoruz Azerbaycan” dersi tamamen ücretsiz, çevrim içi ve herkese açık!

Malan oldukça popüler, çünkü bilgisayar biliminin nasıl eğlenceli hale getirileceğini çok iyi biliyor. Daha da önemlisi, bunun nasıl kolay olduğunu bize gösteriyor. Kurs tam anlamıyla bilgisayar bilimine giriş yapmak isteyenlere göre tasarlanmış.
Business Insider
hikayemiz

Her şey, 2019’da Ivan Prymachenko ile tanışmamızla başladı.

Ivan, Prometheus’u, yani Ukrayna’nın Coursera’sını kuran girişimci. Bugün 1 milyondan fazla Ukraynalı genç Prometheus sayesinde öğreniyor.

Ivan’la Kodluyoruz üzerine konuştuğumuzda birbirimize şunu sorduk: Kodluyoruz’un bootcamp modelini nasıl tüm Türkiye’ye yayarız ve yüzlerce değil, binlerce gencin kaliteli eğitime özgürce kavuşmasını sağlarız? Kodluyoruz’un gücü: Sınıf içi bootcamp. Prometheus’un gücü: Online eğitim. “Peki bunları birleştirsek nasıl olur?” dedik. Dünyanın en iyi kurslarından biriyle başlamaya karar verdik ve tabii ki seçimimiz CS50 oldu. CS50’yi Türkçeleştirip (Türkçe dublaj ve alt yazı yaparak) online olarak herkese ulaştırmaya, aynı zamanda gençlerin fellow’lar eşliğinde bir araya gelerek beraber öğrenmesini sağlayacak bir eğitim modeli oluşturmaya karar verdik.

Harvard Üniversitesi, büyük heyecanla yazdığımız yazıyı geri çevirmedi. Profesör David J. Malan ve ekibi, en az bizim kadar heyecanlandı.

Dersleri Türkçe’ye çevirmek kolay değildi. 5 ülkeden, 17 şehirden 80 gönüllü çevirmen hayalimize yardım etti. Soner Canko bize inandı ve Troy’la destekledi. Ve bugün, 50.000’den fazla faydalanıcımızın bu dersi almasıyla büyük bir hayali gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

hayal ortaklarımız

Bu kurs, Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’un ve Bilişim Vadisi’nin katkılarıyla Türkiye’ye kazandırılmıştır.

basın yansımaları

CS50x Kodluyoruz hakkında haberler


Bu süreçte dünyanın dört bir yanından gönüllü olarak saatlerce çeviri yapan ve CS50xKodluyoruz’u gençlerle buluşturmamızı sağlayan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Dünya sizin sayenizde güzel bir yer!

Abdullah Yıldız (İstanbul), Ahmet Çağan (İtalya), Ali Eser (İstanbul), Ali Galip Şekeroğlu (İstanbul), Ali Kazım Sandal (İstanbul), Alper Çalışır (İtalya), Anıl Ellibeş (İrlanda), Asena Derin Cengiz (ABD), Atakan Çevik (İstanbul), Ayça Ayder (Bursa), Azat Sayan (İstanbul), Barış Ekin Yıldırım (İzmit), Barışcan Güngör (İstanbul), Berk Berber (İstanbul), Berkay Sürmeli (ABD), Beyza Karayiğit (ABD), Bora Arslan (Eskişehir), Buğra Gültekin (Ankara), Burak Günay (ABD), Çağrı Şakiroğulları (Ankara), Cansu Aktaş (Eskişehir), Cihan Er (İstanbul), Defne Şara Kocaman (Hollanda), Deniz Alkan (İzmir), Deniz Gezer (Ankara), Deniz Kesim Kalaycılar (ABD), Derya İmamoğlu (İngiltere), Doruk Büyükyıldırım (İstanbul), Efe Kerem Sözeri (Hollanda), Egemen Deniz Bahar (ABD), Ekin Eriş (İstanbul), Emre Can Kara (ABD), Emre Tekoğlu (ABD), Engin Can Dinç (İstanbul), Esile Olğun (İstanbul), Esra Erişen (ABD), Eytan Anjel (ABD), Ferhat Atlınar (İstanbul), Feryal Birgin, Fulya Terzi (İstanbul), Furkan Önder (Ankara), Gizem Kılcı (Bursa), Gizem Nazlı (İstanbul), Gökşin Güldengel (İstanbul), Günnur Örenli (İstanbul), Habib Dabbağ (İstanbul), Hacer Şalcı (İstanbul), Hasan Kemik (İstanbul), Hülya Çök (Bursa), Hüsamettin Eyibil (İstanbul), İnci Aksoy (İtalya), Kerem Kayacan (İstanbul), Makbule Özge Özler (İstanbul), Melisa Araz (Ankara), Melis Han (İstanbul), Mine Kansu (ABD), Muhammet Emin Şahin (İstanbul), Nihal Akyol (İstanbul), Okan Karaduman (Trabzon), Onur Garip (Bursa), Orçun Sağırsoy (İstanbul), Ömer Faruk Ballı (İstanbul), Özlem Arslan (/ABD), Petek Alkım Alçam (Ankara), Pınar Büşra Özkan (Ankara), Pınar Varol (Ankara), Recep Can (Ankara), Saltuk Buğrahan Demir (İstanbul), Sedat Dilmaç (ABD), Sefa Kılıç (ABD), Semra Gülce Turan (İstanbul), Sena Aslıbay (İstanbul), Sinan Gedik (ABD), Su Karagöz (ABD), Tan Gemicioğlu (ABD), Uğur Gülger (İstanbul), Umar Igan (İstanbul), Umut Türk (İstanbul), Veysel Gökbel (ABD), Yasemen Çelik (Bursa), Yunus Altuntaş (Ankara), Yusuf Kerem Çalıkoğlu (Kırıkkale), Zehra Nur Günindi (İstanbul)