Gençlere kodlama eğitimleri sağlamamızın yanında, sosyal ve psikolojik destek sağlamanın, ayrıca bir topluluk oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden, Mezunlar Kulübü’müzde, her yeni mezun olan sınıfın başarısını kutluyor, teknolojinin yeni gelişmelerini konuştuğumuz ve bu sektörün liderlerini davet ettiğimiz etkinlikler düzenliyoruz. Tüm mezunlarımızın en güzel şekilde bir topluluğun parçası hissettikleri, ve sadece kendilerine değil, tüm topluma katkıda bulunmak istedikleri bir Mezunlar Kulübümüz olmasından gururluyuz!

Topluluk Liderleri

Topluluk Liderleri ekibi, bir yaşam boyu öğrenme topluluğu olan Kodluyoruz Mezunlar Kulübü’nün stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanmasında büyük rol oynayan gönüllü mezunlarımızdan oluşuyor. Buna yön veren ve sadece kendi geleceğini değil, çevresini de aydınlatan gençlerimizle gurur duyuyoruz!

Abdurrahman Bayaslan
2019 Şanlıurfa .NET MVC Katılımcısı

Harran Üniversitesi’nde Bilgisayar Programcılığı okuyan Abdurrahman  2013’ten itibaren grafik tasarım alanında freelancer olarak birçok çalışmaya imza attı. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında içerik üretmeye başladı ve pek çok sayfada içerik üreticisi olarak görev aldı. Bu yıl Türkiye geneli düzenlenen Emniyet Genel Müdürlüğü Tasarım Yarışmasında 6. oldu. Şu an grafik tasarım, web tasarım, web sitesi geliştirme ve içerik üreticisi olarak kendimi geliştirmeye çalışıyor.

“Böyle bir toplulukta görev aldığım için çok mutluyum. Kodluyoruz ve Mezunlar Kulübünün en güzel başarısının “amaçları” olduğunu düşünüyorum. Hemen hemen her yaştan kişilere yol göstermeyi, teknolojiyi sevmeyi ve bir şeyler üretmeye çalışmayı hedeflemeleri çok güzel bir şey. Bizim ülkemizde bazı bölgelerde teknoloji alanında ilgi gösterilmese de Kodluyoruz bu alanlara da ulaşarak teknoloji açığını kapatmaya çalışıyor bana da bu toplulukta yer verdikleri için onur ve mutluluk duyuyorum.”

 

Ahmet Baran Yılmaz
2019 İstanbul Python Katılımcısı

Ahmet Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi. Büyük Veri alanında kendini geliştirmeye çalışıyor. Kodluyoruz’a katılarak ilk defa bir sosyal girişimde yer alıyor. Ahmet’in Kodluyoruz hakkındaki görüşleri şu şekilde:

“Genç, dinamik ve bana göre en önemlisi görevlerini severek yerine getiren bir ekibin; yazılımla ilgilenen gençlerin yaşantılarına güzel izler bırakmak için yola çıkmış, gönüllü olarak çalışan bir sosyal girişim.”

 

Bahar Zurnacı
2019 İstanbul Python Katılımcısı

Balıkesir Üniversitesi Ekonometri Bölümünden 2017 yılında mezun olan Bahar bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra yazılıma ve teknolojiye olan ilgisi doğrultusunda kariyer hedeflerini geliştirmeye karar verdi. Kodluyoruz’la bu süreç  içerisinde tanıştığını belirten Bahar’ın Kodluyoruz hakkındaki görüşleri ise şu şekilde:

“Düzenlenen bootcampler sayesinde birçok genç yazılımcıya yol göstermeleri, yenilikçi yaklaşımları ve çözüm odaklı olmaları beni oldukça etkiledi. Bu yüzden önemli bir sosyal girişimde yer almak benim için çok değerli. Faydalı işler yapacağımıza eminim.”

 

Başak Şanlı
2019 İstanbul React Native Katılımcısı

Başak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü’nden 2019 yılında mezun oldu. Front-end teknolojilerini kullanarak web geliştiriyor. Kodluyoruz React Native eğitimi sayesinde artık mobil uygulamalar da geliştiriyor.

“Kodluyoruz, size kendinizi geliştirmeniz için gerekli bütün imkanları sunuyor. Gönüllü yazılımcılarla birlikte harika bir network ağı sağlayıp sektörde bir yer edinmenize yardımcı oluyor. Bu sosyal girişimin bir parçası olmaktan ve bana kattıklarından dolayı çok mutluyum.”

 

Canberk Akbay
2019 Ankara Python Eğitimi Katılımcısı

Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümü mezunu olan Canberk amatör olarak gitar çalıyor, teknoloji ve sanatla arasının hep çok iyi olduğunu söylüyor. Teknolojiye olan ilgisi okuduğu haberler, blog yazıları, ve makalelerle başlamış ve bu sayede de veri bilimi ile tanışmış. Kendi çabalarıyla yazılım öğrenen Canberk, bu mesleğin tam ona göre olduğuna inanıyor. Kodluyoruz’la tanışma hikayesi ise şu şekilde:

“…Kendi çabalarımla kodlama öğrenmeye, istatistik ve matematikteki açıklarımı kapatmaya başladım. Bu esnada bir arkadaşımın tavsiyesi ile başvurduğum Kodluyoruz Akademi bootcamp’inden kabul aldığımı öğrendim. Artık her şey daha kolay olacaktı. Alanında uzman eğitmenimden aldığım dersler ile amaçlarıma ulaşmak için önümde hiçbir engel bulunmuyordu. Kodluyoruz Akademi yalnızca istihdam açığını kapatmaya yönelik eğitimler düzenlemekle kalmıyor, sektördeki öncü firmalar ile gençler ve mezunlarını bir araya getiriyor ve sadece Kodluyoruz Akademi mezunlarından oluşan Mezunlar Kulübü aracılığı ile hayat boyu öğrenme ve sosyalleşme alanında süreklilik sağlıyor. Aynı zamanda toplumsal cinsiyet ve dezavantajlı gruplar konularında da faaliyet gösteriyor ve bütün bunları gönüllülük esasına dayalı yapıyor. Eğitim veren bir akademi ve toplumsal sorunları çözmek için çaba gösteren bir sivil toplum kuruluşu.”

 

Çağatay Sert
2019 İstanbul React Native Katılımcısı

Çağatay, Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu. Yazılıma olan ilgisinden dolayı kendini bu alanda geliştirmeye çalışıyor. Şu an Kodluyoruz React Native eğitimine devam ediyor.

“Ben yazılım ile ilgisi olmayan bir bölümden yeni mezun oldum. Dolayısıyla bir ekip oluşturup proje geliştirmek veya yazılım sektöründen insanlarla iletişim kurmakta çok zorluk çektim. Elbette benim yazılıma ilgim vardı fakat bazı zamanlar kendi çabam yeterli gelmedi ve dışarıdan ufak da olsa bir yardıma ihtiyaç duydum. Tam bu noktada Kodluyoruz, hem ekip arkadaşı bulmamı kolaylaştırdı hem de sektörde neler olup bittiğini yakından takip etmemi sağladı. Böylece hem öğrenme hızımın hem de motivasyonumun arttığını hissettim. Özet olarak Kodluyoruz’un hedefi aynı olan, enerjisi yüksek insanları bir araya getirerek, toplumda çok önemli bir boşluğu doldurduğunu düşünüyorum.”

 

Mithat Sinan Sarı
2019 İstanbul Kotlin-Android Katılımcısı

Elektronik mühendisliği okurken yazılımda daha mutlu ve başarılı olduğunu farkeden Mithat bölümünü değiştirmeye karar verdi ve İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından mezun oldu. Gaziosmanpaşa Bilgi Evlerinde “Algoritma ve Robotik Kodlama” eğitmenlik yaptı, şu an kendini Android konusunda geliştiriyor. İlk defa gönüllü olarak bir kuruluşta görev alan Mithat’ın Kodluyoruz hakkındaki görüşleri şu şekilde:

“Kodluyoruz bizlere sadece programlamayı değil, eğitime ve doğaya verilen önemi, iş ahlak ve etiğini de öğretti. Sürekli gelişmekte olan teknoloji sektörüne, genç ve dinamik hocalar ile yeniliğe ve öğrenmeye açık nesiller yetiştirmekte. Bu topluluğun bir parçası olmaktan dolayı gerçekten şanslı ve mutlu hissediyorum.”

 

Mustafa Anıl Aynur
2019 Şanlıurfa Temel Java Katılımcısı

Muş Alparslan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden bir yıl erken olmak üzere derece ile mezun olan Mustafa Anıl 2015 yılından beri web teknolojileri ve masaüstü programcılığı alanlarında kendini geliştirmektedir. Üniversite yılların da kendisi ve arkadaşlarının kurmuş olduğu internet radyosu üzerinde sunuculuk yapmıştır ve bir yayın platformu üzerinde kısa süreli yayıncılık yapmıştır. Kriptoloji alanında da akademik çalışmalarda bulunmuştur, ‘Mühendislikte Güncel Konular’ isimli kitapta kendi geliştirmiş olduğu kriptoloji algoritmasına ait bir bölüm yer almaktadır.

“Kodluyoruz kadın yazılımcıları cesaretlendiren ve yeni genç yeteneklerin doğmasına vesile olan bootcamp’ler sayesinde insanların geleceklerine yol vermesinde rol oynayan bir sosyal girişim. Özellikle doğu bölgelerinde yapmış oldukları etkinlikler ve bootcamp’ler ile yetersiz kaynakları bir nebze olsun gidermiş oluyorlar. Böyle bir oluşumda yer almak gurur verici!”

 

Nisan Ercan Tarhan
2019 İstanbul React Native Katılımcısı

Nisan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Google’ın Scholarship programına kabul edildi ve burada almış olduğu Android programlama eğitimi ile mobil uygulamalar geliştirmeye başladı. Kodluyoruz’un desteği ile React Native ile tanıştı. Şu an React Native alanında mobil uygulamalar geliştiriyor. Kendisi gibi yazılıma meraklı gençlere destek olabilmek için Kodluyoruz’a gönüllü oldu.

“Yazılım alanında kendimi geliştirirken en zorlandığım konu kendim gibi yazılımcılarla herhangi bir bağ kuramamamdı. Bu sektörde yalnızlaşarak ilerlemek ve gelişmek mümkün değil. Kendiniz gibi yazılıma meraklı insanlarla aynı yolda yürümek size her zaman güç verecektir. Bence Kodluyoruz’un gücü de buradan geliyor. Kodluyoruz ailesine dahil olduğum andan itibaren kendim gibi sorunlarla mücadele eden birçok insanla tanıştım. Yalnızlık hissinin kaybolmasının ve beraberinde diğer yazılımcılarla öğrenmenin olumlu etkisini her geçen gün daha iyi anlıyorum. Birlikte kod yazıp birlikte öğrenerek, sorunlara birlikte çözüm bularak gelişiyoruz. Tek kelimeyle anlatmak gerekirse Kodluyoruz :)”

 

Onur Garip
2019 Bursa React Katılımcısı

Bursa React katılımcısı Onur Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu. Kodlamaya olan ilgisi üniversite yıllarında başlayan ve bu yıllarda Arduino ile ilgilenip yeni bir şeyler geliştirmeye çalışan Onur, stajlarından sonra yazılıma yönelmeye karar verdi. İnternet üzerinden kendini geliştirmeye başladı, başlarda C# üzerinden bir şeyler yapmaya başlasa da daha sonra mobil uygulama geliştirme konusuna yöneldi. Kendi çabalarıyla Flutter öğrenmeye başladı. Bu sırada bir arkadaşının önerisiyle Kodluyoruz ile tanıştı ve ilk kursu olan React’a 2019 Nisan ayında başladı. Onur kodlama dışında fotoğrafçılık ve müzikle de ilgileniyor.

“Kodluyoruz organizasyonu hiçbir karşılık beklemeden insanların kariyerlerini geliştirmesi için yardımcı oluyor ve yazılım alanına yönelmeleri için onlara bir fırsat veriyor. Bu bence büyük fedakarlık isteyen bir iş. Sadece verilen kursla kalmayıp Mezunlar Kulübü ile isteyenlerin bu organizasyonda devam etmeleri sağlanıyor. Belki de ücretli kurslardan en önemli farkı burası. İsteyen herkes için bir çözüm yolu bulunabiliyor.”

 

Recep Can
2019 Ankara Python Katılımcısı

Hacettepe Üniversitesi Geomatik Mühendisliği 4.sınıf öğrencisi olan Recep yüksek lisansa başlamak istiyor ve mekansal zeka ile ilgileniyor. Lisans sürecinde akıllı şehirlerden, derin öğrenme ile sivil katılımcılardan gelen verilerin otomatik kontrolüne kadar birçok farklı alanda çalışmalar yapma fırsatı bulduğunu dile getiren Recep, yeni şeyler öğrenmenin ve sürekli gelişen yeni problemleri çözmenin onun için bir tutku olduğunu söylüyor. Hobi olarak müzikle ilgileniyor, bas gitar çalıyor. Şu an Kodluyoruz Python & Makine Öğrenmesi eğitimini alan Recep’in Kodluyoruz hakkındaki görüşleri şu şekilde:

“Kodluyoruz ile Git Bootcamp aracılığıyla tanıştım. Kursun planı ve içeriği belirlenmiş gözükse de, hocamızın bize aktardığı bilgi, konuya hakimiyeti ve ekstralar içeriği katlar nitelikteydi. Orada sahip olduğum arkadaşlıklar, edindiğim vizyon ve kültür, benim için çok farklı bir deneyimdi. Önyargı yok, ego yok, ötekileştirme yok. Öğrenmek var, paylaşmak var ve karşılık beklemeden iyilik yapmak. Kodluyoruz ile karşılaşmış olmak benim için çok büyük bir şanstı ve şimdi ben de bu ekibin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

 

Şeyma Akyol
2019 Bursa .NET Core Katılımcısı

Kodluyoruz Akademi’den ekibe geçiş yapan gönüllülerden olan Şeyma 2018 yılında Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Halihazırda Kodluyoruz’da .NET Core eğitimi alıyor. Daha önce Bulut Bilişim Firmasında Sistem ve Destek Uzmanı olarak çalışan Şeyma’nın yakın gelecek ile alakalı en büyük hedeflerinden biri bilgi güvenliği ve network tarafında uzmanlaşmak.

“Kodluyoruz tanışmak, okul eğitimini bitirdikten sonra tecrübesizliğin verdiği girdaba düşen mühendisler için çok kıymetli bir olay bana kalırsa.Öğrenci olmadığınız için bir çok etkinliğe katılamadığınız, tecrübeniz olmadığı için işyerleri tarafından görmezden gelindiğiniz bir dönemde bu ekibe denk gelirseniz eğer , hayatınıza yapacakları dokunuşlarla çok başka bir konumda olabiliyorsunuz bir anda.

Ben bu güzel ekiple sektörel anlamda moral motivasyonumun düşüşe geçtiği bir dönemde karşılaştım ve gerek eğitmenim gerekse arka taraftaki ekibin güzel enerjisi ile kendimi çok daha iyi bir noktada hissediyorum.”

 

Yasemen Çelik
2019 Bursa .NET Core Katılımcısı

Çankaya Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü mezunu olan Yasemen, Savunma ve Uzay sektörüne hizmet veren ülkemizin önemli kuruluşların birinde ‘Sistem Mühendisi ve Kalite Yönetimi’ , ‘Donanım Tasarım Mühendisi ve Proje Yönetimi’ gibi çeşitli görevlerde yer aldı. İş hayatına freelancer yazılımcı ve tasarımcı olarak devam ediyor.

“Eğitmenimiz Asaf’ın da tecrübesi ve aktarımı sayesinde, zaten aşina olduğum bir yazılım dilini daha fazla ve farklı bir şekilde geliştirme fırsatı yakaladım. Son 1,5 yıldır freelancer olarak çalışma hayatına devam ettiğim için Bursa için nasıl bir kariyer planlayabilirim fikri sürekli aklımı çeliyordu. Bana kendimi farklı bir alanda geliştirme fırsatı sunduğunuz için gerek sizlere gerek sevgili Asaf’a ayrıca teşekkür ediyorum. Bir kadın olarak maskülist bir düşünce yapısına sahip olan ben, ataerkil dayatmalara rağmen karşı cinsten daha uzun tırnaklarımın ve kazıyabileceğim pek çok alanın olduğunu savunuyor ve benimsiyorum.”

 

Yunus Duyar
2019 Niğde Python & Django for Web Development 101 Mezunu

Yunus, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi. Çocukluğundan beri yazılıma ilgisi olan Yunus, üniversiteye başladığında C++ öğrenmeye başladı ve ilk kodlama temelini attı, bir süre Arduino ile ilgilendi. Kodluyoruz’un Niğde’de açılan Python&Django Bootcamp’inden mezun olan Yunus, bootcamp sonrası kendini Python üzerinde geliştirmeye ve web üzerine freelance çalışmaya başladı. Yunus ayrıca müzik ve doğa sporlarıyla ilgileniyor.

“Kodluyoruz sayesinde hayatımda bambaşka bir pencere ve ufuk açıldı. Kendimi yazılım alanında güvensiz ve yetersiz hissediyordum, eğitmenimiz ve Kodluyoruz sayesinde bunu aştım. Mezunlar Kulübü ve diğer yazılımcı insanlarla tanışabilme fırsatı yakaladım. Her şeyden önce Kodluyoruz’un amacı ve bu alanda karşılık beklemeden çalışmalar yapması harika bir olay. Bu yüzden böyle bir ekibe ve Kodluyoruz’a katıldığım için kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum.”

 

Yunus Yaşar
2019 Şanlıurfa .NET MVC Katılımcısı

Yıllardır bilişim ve yazılım sektörünü yakından takip eden bir insan olduğunu belirten Yunus, Harran Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. Linux Sistem Yöneticiliği ve Web Teknolojileri ile ilgileniyor. Çeşitli hackhaton ve yarışmalara katılan ve bazılarında dereceler elde eden Yunus’un Kodluyoruz hakkındaki düşünceleri ise şu şekilde: 

“Kodluyoruz’un düzenlediği bootcamp ile kariyerimi daha da ileri taşıyacağıma ve güzel işler yapacağıma inanıyorum. Kodluyoruz ekibine biz gençler için böyle güzel fırsatlar yarattığı için çok teşekkür ediyorum.”

 

 

Etkinliklerimizden örnekler:

Kariyer Sohbetleri: GittiGidiyor (07 Temmuz 2018)

Mezunlar Kulübü Temmuz buluşmamızda Türkiye’nin En İyi İşverenleri (Great Place to Work-2018) arasında yer alan GittiGidiyor ‘u ağırladık. Software Engineer & Scrum Master’lardan Seda Yalçın ve Ömer Taşkın ile birlikte GittiGidiyor’daki kariyer yolculuklarından, e-ticaret sektöründeki yeni trendlerden ve bu trendlere ayak uydurabilmek için genç yazılımcıların yapması gerekenleri konuştuk.
 

ML & IoT & Computer Vision (31 Mart 2018)

Daha önce Ayyüce Kızrak ile tartıştığımız makine öğrenmesi (ML) konusunun temel taşı olduğu nesnelerin interneti (IoT) ve bilgisayar görüşü (Computer Vision) konularıyla birlikte ele almak üzere Deep Learning Türkiye topluluğundan Özen Özkaya ve Nilay Tüfek’i ağırladık.
 

VR (3 Şubat 2018)

İDEA Kadıköy’de düzenlenen etkinliğimizde son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan ve teknolojide hızla önem kazanan sanal gerçeklik konusunu konuşmak üzere toplandık.  Sanal sanat ajansı Modern Innova’nın kurucu ortakları Şafak Arslan ve Kerem Gençler’in katılımıyla gerçekleşen etkinlikte VR’ın geleceği ve uygulama alanları üzerine konuştuk.
 

 

Yapay Zeka & Derin Öğrenme  (13 Ocak 2018)

İDEA Kadıköy’de düzenlenen etkinliğimizde İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Doç Dr. Şadi Evren Şeker yapay zeka, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Ayyüce Kızrak makine öğrenmesi ve derin öğrenme konuları üzerine bilgi verdi ve katılımcıların sorularını yanıtladı.
 

Kodlamıyoruz Kutluyoruz! (23 Aralık 2017)

Mezunlar Kulübü, 2018’i karşılamak üzere bir araya geldi. Kodluyoruz Akademi mezunları, Kodluyoruz proje partnerleri ve gönüllüler Kadıköy Zone60’ta bir araya geldi.
 

Girişimcilik Üzerine Toplanıyoruz (23 Kasım 2017)

Yazılım öğrenmeyi eğlenceli hale getiren Scode App’in kurucusu Kadircan Kırkoyun’dan lise yıllarında başlayan girişimcilik hikayesini dinledik . Biz onun anlatımından ve samimiyetinden oldukça etkilendik. Fazla kıyafet nasıl değerlendirilir düşüncesiyle ortaya çıkan ModaCruz’u da Nazlı Eda Kıralı’dan dinledik.Yeni dünyada marka yaratma ve pazarlama konularını konuştuk. 
 

Kodluyoruz Networking Buluşması (10 Kasım 2017)

Kodluyoruz olarak yeni mezun, öğrenci ve aktif olarak çalışan arkadaşlarımızla bir araya geldik.Yeni insanlarla tanışıp, bolca fikir alışverişi yaparak gün sonunda birçok yeni arkadaş edinerek ayrıldık.

 

Kodluyoruz ile Yazılım Sektöründeki İş Alanlarını Tanıyalım (09 Eylül 2017)

Yazılım sektöründeki iş alanları üzerine değerli konuşmacılarımız Uğur Umutluoğlu, Ömer Aslanbakan ve Gökhan Öztürk deneyim ve bilgi paylaşımlarıyla ufkumuzu genişleterek, sorularımızı yanıtladılar.Aynı zamanda Yetenek Madencisi Özlem Yürekli, hem yurtiçi hem de yurtdışı işe alım süreçleri hakkındaki bilgi, deneyim ve görüşleriyle bize yol gösterici oldu.

 

Kodluyoruz ile Bilişim Tercihleri Üzerine Sohbetler (20 Temmuz 2017)

Üniversite giriş sınavlarını arkada bırakan ve tercih maratonuna katılan gençlerin aklında yazılım bölümleri ile ilgili soru işaretleri kalmasın diye toplandık. Kodluyoruz öğrencileri, mezunları, gönüllüleri ve sohbet edebildiğimiz tüm kodsever arkadaşlarımızla kahvelerimizi kapıp Kadıköy sahilde buluştuk.

 

 Mezuniyet ve Sertifika Töreni (9 Temmuz 2017)

Eski mezunlarımıza katılım sertifilarını vermek, onların başarılarını kutlamak üzere eski-yeni öğrencilerimiz ve gönüllülerimiz buluştu. Duygusal ve gurur dolu anların yaşandığı etkinliğimizden, tüm gençler geleceklerine dair umutlu ayrıldı!

 

Kodluyoruz 1. Geleneksel Pikniği (13 Mayıs 2017)

Kodluyoruz öğrencileri, gönüllüleri ve bizi tanımak isteyen diğer tüm kodseverler ile Moda sahilde toplandık.