Ek Kaynaklar

Kendini geliştirmek için aramıza hoşgeldin!

Kodluyoruz olarak en çok aldığımız sorulardan biri “Kendimi nasıl geliştirebilirim?” sorusu. Biz bu soruyu soran kişi sayısını ve kendini geliştirme isteğini görüp mutlu olsak da, bir yandan da bu kadar gencin kendini boşlukta hissetmesine gözlerimizi kapayamadık. Bu kaynağı, yazılım ve teknoloji konusunda kendini bir adım daha geliştirmek ve kişilerden ve bilgilerden ilham bulmak isteyenler için hazırladık.

Dökümanı 3 kısma ayırdık:

1. İlgini çekebilecek topluluklar: Bir yazılımcının diğer yazılımcılardan öğreneceği çok şey var diyerek, içinde bulunmanın çok faydalı olacağı grupları listeledik. Bu gruplar her hafta buluşan çok aktif gruplardan, ücretsiz atölyeler düzenleyenlere, ve maker gruplarına kadar değişiyor.

 

2. Takip etmen gereken sayfalar: Topluluklara fiziksel olarak katılamasanız bile bu kaynaklardan yazılım ve teknoloji alanında neler olduğunu takip edebilirsiniz. Ayrıca buralarda ilham verecek yazılar da bulmak çok muhtemel!

 

3. Zorlandığında başvurabileceğin kaynaklar: Kodlama öğrenirken geliştirilmesi gereken en önemli yeteneklerden biri, zorlanınca internette soruların yanıtlarının bulunması. Google tabi ki bunun en iyi yollarından biri, ama soruları sorabilmek için kodlamaya özel oluşturulmuş pek çok topluluk ve forum mevcut. Bunun için çok iyi kalitede İngilizce kaynakları ve var olan Türkçe kaynakları listeledik.

Kodlama Öğrenmek için Açık Kaynaklar dosyamızda yaptığımız gibi, sizin de “herkes öğrensin” diye paylaşmak istediğiniz başka kaynaklar varsa ya bu Google dökümanına yorum yazabilirsiniz ya da info@kodluyoruz.org’a e-posta gönderebilirsiniz.

Bu kaynağın herkese faydalı olması dileğiyle!

Kodluyoruz

 

(* Yıldızlı olanlar, bizim favorilerimiz)

 

1.İLGİNİ ÇEKEBİLECEK TOPLULUKLAR

 

Istanbul Coders*

Websitesi:  http://istanbulcoders.org/

Meetup: https://www.meetup.com/Istanbul-Hackers/

Email listesi: http://groups.google.com/forum/#!forum/istanbul-coders

Youtube kanalı:

İstanbul Coders 2013’ten bu yana her hafta en az bir organizasyonla yazılımcılarla buluşan ve çeşitli kanallardan bilgi paylaşımı yapan bir topluluk. Her hafta Perşembe günleri yaptığı toplantıları Meetup üzerinden takip edip bu toplantılara katılabilir, gidemiyorsan da Youtube kanalından takip edebilirsin. Yüzlerce programcının üye olduğu email listelerine de üye olmak ve buradan soru ve tecrübe paylaşmak mümkün.

 

CoderDojo*

Websitesi: http://coderdojoturkiye.com/

CoderDojo, amatör ruhla, bilgisayar yazılımının ilk evrelerini 6-17 yaş arası çocuklara ve gençlere öğretmeyi hedefleyen bir sosyal girişim. CoderDojo için, düzenli olarak bir araya gelen bireylerin gençlere ve küçüklere yazılım dünyasını tanıtan, ne işe yaradığını açıklayan ve onların da kod yazıp çalışan programlar hazırlayabileceklerini gösteren/öğreten bir bilgisayar kulübüdür diyebiliriz.

 

Django Girls*

Websitesi: http://coderdojoturkiye.com/

Djanga Girls Türkiye, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur ve etkinlikleri gönüllüler tarafından organize edilir. Belli zamanlarda özellikle kadınlara yönelik ücretsiz bir günlük programlama atölyeleri düzenler (Ancak erkekler de katılabiliyor). Sizler de atölyelerine katılabilir veya kendi şehrinizde atölye düzenlemek için iletişime geçebilirsiniz (http://www.kadinyazilimci.com/django-girls-etkinligi-nasil-duzenlerim/).

 

Istanbul Hackerspace

Websitesi: https://istanbulhs.org/wiki/

Istanbul Hackerspace; bilgisayar, elektronik, teknoloji, internet, DIY ve benzeri konulara ilgi duyan insanlar için; beraber çalışabilecekleri ve etkinlikler düzenleyebilecekleri bir sosyal ortam, projelerini veya çalışmalarını yürütebilecekleri, el birliği ile toplanan teknik imkanları kullanarak eğlenebilecekleri bir atölyedir. Kodlama konusunda da özellikle özgür yazılım alanında çeşitli etkinlikler düzenler.

 
Meetup.com

Websitesi: www.meetup.com

Bulunduğun şehirde ilgili çekebilecek hangi topluluklar var ve bu topluluklar ne zaman nerede buluşuyor görebileceğin bir platform. Istanbul Open Agile Meetup, Mobile Growth, Startup Founder 101 ilgini çekebilecek bazı topluluklar.

 

Belli dillere odaklanan diğer topluluklar

Javascript

jsist.org

node.ist

 

Python

python.tc

 

Ruby / Rails

rubyturkiye.org

 
Diğer diller

golang.org.tr

 

Maker alanına yönelik topluluklar
3Dörtgen*

Şehir: Istanbul

Websitesi: http://www.3dortgen.com/

Türkiye’nin ilk ve tek konsept 3 boyutlu yazıcı mağazası. Cafe’sinde senin ilgini çekebilecek kişilerle tanışabilir, etkinliklerine katılabilir, 3 Boyutlu yazıcıları yakından tanıyabilirsin. 3 boyutlu yazıcılarla ilgili fikir ve projelerini hem 3Dörtgen ekibiyle paylaşabilir hem de hayata geçirmek için fikir alabilirsin.

 

Iskele47*

Şehir: Istanbul

Websitesi: http://iskele47.com/

Sosyal medya: https://www.facebook.com/groups/1380659988842094/

Iskele47, Kadıköy Yeldeğirmeni’nde yer alan bir üretim/maker atölyesi. Sanat-tasarım ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlerden oluşur. Çeşitli atölye çalışmalarının yapıldığı ve bunlara yönelik olarak iş modelleri geliştirilen bir merkez de denebilir. Pek de örneği olmayan bu yapı, yaratıcı endüstride konumlanmış ufak birçok şirketin kendi fiziksel alanlarını ve deneyimlerini, öncelikle mahalli olmak üzere, sosyal projelere açtıkları bir yapıdır.

 

Maker alanına yönelik diğer topluluklar

raspi-tr.com

arduinoturkiye.com

makersturkiye.com

 

2. TAKİP ETMEN GEREKEN SAYFALAR

Programcılık ile ilgili kaynaklar

Blog.kodcu.com

Yazilimgelistiricileri.com

http://www.gokhansengun.com/

Diğer teknoloji siteleri

http://www.kadinyazilimci.com/

Blog.itucekirdek.com

Shiftdelete.net

Chip.com.tr

Btgunlugu.com

Ingilizce kaynaklar

http://www.recode.net/

https://medium.com/

http://blog.teamtreehouse.com/

http://andrewchen.co/

 

3. ZORLANDIĞINDA BAŞVURABİLECEĞİN KAYNAKLAR

Türkçe kaynaklar

 

TurkDevs

Websitesi: turkdevs.com

Türkiye’de Android Forumları arasında en büyük ve en aktif forumu. Buradan sorularını sorabilir veya var olan konulara katkıda bulunabilirsin.

 

Ingilizce kaynaklar

 

StackoverFlow*

Websitesi: stackoverflow.com

Dünya genelinde 5 milyona yakın yazılımcının soru sorduğu ve cevaplarını bulduğu bir numaralı topluluk. Buradan kendi sorularını sormanın dışında başkalarının daha önceden sorduklarını da görmen mümkün. Hem de üye bile olmadan!

 

Reddit*

Websitesi: https://www.reddit.com/

Reddit üzerinden de pek çok farklı konuda topluluğun içinde bulunabilir milyonlarca kullanıcıya soru sorabilir veya daha önceden sorulmuş soruları görebilirsin. İlginizi çekebilecek bazı subredditler:

https://www.reddit.com/r/technology/

https://www.reddit.com/r/tech/

https://www.reddit.com/r/software

https://www.reddit.com/r/futurology

 

Quora

Websitesi: www.quora.com

Quora’da pek çok konu başlığı olsa da kodlamayla ilgili de sorular konusunda cevaplar bulmak mümkün.