Çocuklar İçin Açık Kaynaklar

Programlama öğren

 

Biz her bireyin eşit olduğuna ve herhangi bir ayrıcalığa gerek duymadan dilediğimiz alanda eğitim alabilmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de şanslıyız ki değişen teknolojilerle birlikte, kodlama öğrenmek isteyenler için pek çok kaynak ulaşılabilir durumda.

Bu kaynağı “Kodlama öğrenmek istiyorum; ama nereden başlayacağımı bilmiyorum” veya “Kodlama biliyorum; ama bilgimi nasıl ilerletebilirim?” diyenler için hazırladık. Her birey için farklı bir öğrenme şekli, hedefleri ve süresi olduğunun farkındayız; umuyoruz ki burada tanıttığımız kaynaklar herkesin eğitimini kendisine göre şekillendirmesine de yardımcı olacak. Eşit eğitim hakkı için, burada listelediğimiz kaynakların ücretsiz olmasına da özen gösterdik.

Ne yazık ki online ve ücretsiz kodlama eğitiminde Türkçe kaynaklar henüz çok kısıtlı; ancak aşağıda bildiklerimizi listeledik. Eğer sizin de “herkes öğrensin” diye paylaşmak istediğiniz başka Türkçe kaynaklar varsa ya bu Google dokümanına yorum yazabilirsiniz ya da info@kodluyoruz.org’a e-posta gönderebilirsiniz.

Türkçe kaynaklardan sonra, deniz derya olan İngilizce kaynakların da listesini başlangıç seviyesi ve ileri seviye olarak ayrılmış şekilde sunduk.

Bu kaynağın herkese yararlı olması dileğiyle, mutlu öğrenmeler!

Kodluyoruz

 

Çocuklar için Kodlama Eğitimi

Dünyada kodlama eğitiminin yaygınlaşmasıyla birçok program hazırlanmış durumda. Biz de bu programlardan bazılarını sizler için açıkladık. Bu programlardan faydalanmak isterseniz linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 
Scratch

https://scratch.mit.edu/

Scratch, MIT tarafından geliştirilmiş bir web tabanlı programlama dilidir. Öğrenci ve eğitmenlerin oyun ve animasyonları kolaylıkla hazırlamasını sağlayan bir araçtır.

 

Code Monkey

https://www.playcodemonkey.com/

CodeMonkey, öğrencilerin gerçek bir programlama dili içerisinde kodlamayı öğrendiği eğlenceli ve eğitici bir oyun ortamıdır. Kullanım için daha önce hiç deneyim gerekmemektedir.

 

The Foos

https://thefoos.com/hour-of-code

The Foos CodeSpark tarafından sunulan öğrencilere programlamayı sevdirmeyi amaçlayan tamamen ücretsiz bir uygulamadır.

 

Code.org

https://code.org/

Her okuldaki her öğrencinin bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır. Bilgisayar Bilimi öğrenmeye her yaş için olan bu 20 saatlik derslerle başlayın.

 
AllCanCode

https://www.allcancode.com

Dünyayla paylaşabileceğiniz harika uygulamaları nasıl kodlayacağınızı ve oluşturacağınızı öğrenmek için standart bir görsel programlama dili olan Google Blockly’yi kullanın.

 

Lightbot

http://lightbot.com/hour-of-code.html

Lightbot, programlama ilkelerini tanıtan çocuklar için hazırlanmış bir eğitim oyunudur. Çocuklar sıra, koşullar ve döngüler gibi kavramları uygularlar.

 

CodeCombat

https://codecombat.com/

CodeCombat öğrenciler için hazırlanmış, gerçek bir oyun oynarken bilgisayar bilimleri öğrenmeyi sağlayan bir platformdur.

 

Scratch Jr.

https://www.scratchjr.org/

Kodlama, yeni okuryazarlıktır! ScratchJr ile küçük çocuklar (5-7 yaş arası) kendi interaktif hikayelerini ve oyunlarını programlayabilir.

 

Construct 2

https://www.scirra.com/construct2 

2D oyunlar için özel olarak tasarlanmış güçlü bir çığır açan HTML5 oyun yaratıcısıdır. Herkesin oyunlar oluşturmasına izin verir – kodlama gerektirmez!

 
Microsoft Small Basic

http://smallbasic.com/

Small Basic, programlamayı yeni başlayanlar için son derece kolay, anlaşılır ve eğlenceli hale getirmek üzere tasarlanmış olan bir programlama dilidir.

 

Kodu Game Lab

https://www.kodugamelab.com/

Kodu Game Lab Microsoft tarafından geliştirilmiş, çocukların basit görsel programlama diliyle ‘oyun’ geliştirebildikleri, oynayabildikleri ve yaptıkları oyunları arkadaşlarıyla paylaşabildikleri bir yazılımıdır.

 

Algo Dijital

https://algodijital.com/

TEGV 5. ana alanı olan Bilişim ile çocukların temel dijital becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Bu amaçla kurulan Algo Dijital; çocuklarımıza, oyunlar üzerinden algoritmik düşünme kazanımı vermeyi hedefleyen bir web platformu.

 

Scode

http://scodeapp.com/

Scode, ilgi alanına uygun senaryoyu seçerek programlama öğrenmeni sağlar. Hem algoritma hem de programlama dili eğitimi sağlar. Görevleri tamamla ve sen de kodlama dünyasının parçası ol!

 

BlocklyGames

http://kod.eba.gov.tr/tr/index.html?lang=tr

Blockly Games programlamayı öğreten bir dizi eğitici oyundur. Daha önceden bilgisayar programlama deneyimi olmayan çocuklar için tasarlanmıştır. Oyuncular, oyunların sonuna gelindiğinde, geleneksel metin tabanlı dilleri kullanmaya hazır olacaktır.

 

KHAN Academy

http://www.khanacademy.org.tr/

Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Sadece bilgisayar alanında değil tüm derslerde çocuklara yardımcı olacak kaynaklara sahiptir.

 

Buğra Ayan

Buğra Ayan’ın Çocuklar için Python ile Programlama kitabının pdf haline ücretsiz olarak bu linkten ulaşabilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/1bYHwNV0ibwM5pjYYImMMoP_FWbVbCuoI/view

 

Kacem Bekri

Kacem Bekri tarafından yaratılan bu uygulama ile kendi oyununuzu çizip bir video oyunu yapabilirsiniz.

http://www.draw-your-game.com/

 

Flexbox Froggy

CCS kodlarını kullanarak Froggy ve arkadaşlarının kendi nilüfer çiçeklerine gitmelerini sağlayın.

https://flexboxfroggy.com/#tr

 

Kodla Büyü

Kodla Büyü, devlet okullarının ortaokul ve lise sınıflarına yönelik uygulamalı kodlama eğitimi projesidir. 2019-2020 eğitim öğretim yılıyla birlikte başlayan proje kapsamındaki eğitimler ücretsiz olarak sunulmaktadır.

https://www.kodlabuyu.com/

 

Eğer bir Arduino setiniz varsa aşağıdaki sitelerden örnek türkçe uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Arduino setleriniz ile yapacağımız projeler için mBlock veya Arduino uygulamalarını kullanarak gerekli kodları yazabilirsiniz.